Tarih 10 Ders Kitabı

0
2587

Tarih dersinin amacı, öğrencilerin tarihsel düşünme ve araştırma becerilerini geliştirmektir. Bu nedenle seçmeli tarih dersini okutan zümre öğretmenleri, öğrencilerine söz konusu becerileri kazandırmaya yönelik çalışmalar yaptırmalıdır.

Tarih 10 ders kitabı MEB’e bağlı orta öğretim kurumlarında ders kitabı olarak okutulmaktadır. kitabı EBA web sitesinden indirebilirsiniz.

Tarih 10 Ders Kitabı Kapağı

Bu ders kitabı 10. sınıflarda okutulan zorunlu ve seçmeli tarih derslerinin müfredat programlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Seçmeli tarih dersi alan öğrenciler ortak konuların yanı sıra, kitabın için­dekiler kısmında ve iç sayfalarında zemin rengiyle belirtilen konuları da işleyeceklerdir. Ayrıca ders kitabındaki konuları derinleştirmek amacıyla farklı kay­naklar belirleyerek öğrencilerin bu kaynaklardan yararlanmalarını sağlamalıdır.

Tarih 10 Öğretim Programında yer alan kavramlar ilgili oldukları ünitenin kapağında verilmiştir. Ünite konularını işlemeye başlamadan önce bir sözlük çalışması yaparak bu kelimelerin anlamlarını bulup defterinize yazınız.

  • Konuya ilginizi çekmeye, merakınızı uyandırmaya ve konuyla ilgili ön bilgilerinizi harekete geçirmeye yönelik olarak hazırlanmış sorular ve araştırma görevleri.

 

  • Konunun anlaşılmasını kolaylaştırmaya yönelik olarak seçilmiş, içeriği destekleyici metinler.

 

  • Konuların, okuma metinlerinin, tabloların, haritaların ve bazı görsel ögelerin sorgulanmasını ve değerlendirilmesini sağlamaya yönelik sorular.

 

  • Konu içinde geçen tarihi olaylarla aynı anda dünyanın başka yerlerinde yaşanan olayların eşleştirildiği eş zamanlılık bölümü.

 

  • Öğrendiklerinizi pekiştirmenizi ve yazılı anlatım becerinizi geliştirmenizi sağlamaya yönelik olarak hazırlanmış yazma etkinlikleri

 

Lise 2. sınıf tarih ders kitabı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here